K
2004.10.03. 11:28
Karnitin (L-karnitin, L-carnitine) A karnitin egy biztonsgos, tpllkokban is jelen lv, illetve a testben bizonyos mennyisgben aminosavakbl termeld tpanyag, melynek dnt szerepe van a zsr lebontsban s a szervezetnk energia termelsben. A zsrszvetekbl felszabadul zsrsavak szlltsa s a mitokondriumokban val elgetse az gynevezett karnitin szllt rendszer segtsgvel trtnhet csak meg. A karnitin segti a normlis szvmkdst, megakadlyozza a tejsav felhalmozdst az izmokban, javtja azok oxignelltst, gy nveli az llkpessget s kslelteti a fradtsgot. A karnitin segti a zsrgetst, munkavgzs (edzs) eltt beszedve annak hatkonysgt fokozza.
Ma mr azt is bizonytotta a tudomny, hogy a karnitin kpes fokozni az edzsek kztti regenerci sebessgt (teht nem csak dita alatt hasznos), illetve a frfiak spermiumnak minsgt, letkpessgt is javtja.
Hatsos napi adagja 1000-2000 mg. llati termkekben gazdag tpllkozs is csak kb. napi 100-300 mg karnitint biztost.
Katabolizmus, katabolikus Disszimilci, az l szervezetekben foly bomlsi folyamatok sszessge. Az anabolizmussal ellenttes folyamat, melynek sorn nagy molekulk kisebbekre bontsa trtnik a nyersanyagok s az energia kivonsa cljbl.
Tgabb, ltalnos rtelembe vve minden bept s raktroz folyamat anabolikus, gy a zsrtrols is, de a testptsben elssorban az izomplst hvjuk anabolizmusnak.
Katekolamin Idegingerlet tviv anyagok (neurotranszmitterek), melyek a szimpatikus idegrendszert szablyozzk, s a testet olyan vszhelyzetekben serkentik, mint a sokk, fradtsg, vagy hideg. Katekolamin az epinefrin (adrenalin), norepinefrin (noradrenalin) s dopamin.
Kreatin (creatine) A kreatin az telekben s a szervezetnkben is termszetesen megtallhat aminosav szrmazk. Kreatin tpllkkiegsztk segtsgvel nagyon gyorsan jelentsen nvelhet az edzsteljestmny (er, munka), illetve a zsrmentes izomtmeg. A kreatin a protein mellett a legnpszerbb termk. Rszletesebben:
A kreatin egy termszetesen elfordul aminosav szrmazk, amely a glicin, arginin s metionin aminosavakbl pl fel. A test szabad kreatin s foszforillt formban is trolja (kreatin-foszft). Az tlagos sly 70 kilgrammos ember testben kb. 120 g kreatin van eltrolva. A legtbb kreatin a vzizomzatban tallhat (95%), mg a maradk a szvben, az agyban s a herkben troldik. A norml napi kreatin szksglet a teljes kreatin llomny 1.6%-a, ami kb. 2-3 g/nap egy 80-100 kils ember szmra. A napi igny felt rendszerint a tpllkkal bevitt mennyisg fedezi, leginkbb hsokbl, halbl s egyb llati termkekbl. Tpllkkiegsztk segtsgvel a normlisnl jelentsen tbb kreatin trolhat el az izmokban s ezzel komoly edzsteljestmny- s izomzat-nvekedst lehet elrni.
A kutatsok szerint mr a rvid tv kreatin kiegszts is nveli a maximlis ert (5-15%-kal), az elvgzett munkt a sorozatos maximlis izomsszehzdssal jr gyakorlatok sorn (5-15%-kal), az egyszeri sprint eredmnyt (1-5%-kal), s az elvgzett munka mennyisgt megismtelt, tbbszri sprintek alatt 5-15%-al. Emellett a hosszabb tv kreatin alkalmazs (15-25 g/nap 5-7 napig s 2-25 g/nap ezutn 7-140 napig) jelentsen nagyobb er, sprint teljestmny s zsrmentes izomtmeg fejldst tesz lehetv a kontrol csoportokhoz kpest. A kreatin nem csak vizet kt meg, hanem tnylegesen fokozza az izomprotein szintzist s a megnvelt edzsteljestmnyen keresztl is pakol fel tmeget.
|