A legnagyobb magyarok
Farkas Tamás 2005.03.13. 10:12
A legnagyobb magyar egyértelműen gróf Széchenyi István volt. Nagy a kísértés azonban, hogy egy kicsit kölcsönvegyük ezt a fogalommá vált meghatározást. Természetesen nem átvitt értelmezésében, hanem egy kicsit játékosan, fizikális vonatkozásban. Tesszük ezt azért, mert testépítő szempontból igenis számít, hogy ki mennyire nagy, és mert szeretnénk megtudni, mi tesz valóban naggyá egy testépítőt.
Három magyar nehézsúlyú testépítő válaszait olvashatjátok ebben a riportban. Igyekeztünk megtudni, mi lehet nagyságuk titka. Mint kiderült, vannak hasonló és vannak ellentétes válaszok is ugyanarra a kérdésre. Ez azonban természetes, még ha furcsán is hangzik, hiszen ugyanazt a célt más-más úton is el lehet érni. Gondoljunk csak Arnold és Lou Ferrigno módszerei és karaktere közötti különbségekre! Az alábbiakban Vörös Zoltán, Jóba Elek és Barna Róbert fog felelni a feltett kérdésekre.
|
Vörös Zoltán és Barna Róbert - A 2004-es Európa-bajnokság magyar sztárjai |
A feltételekről, amelyek szükségesek voltak ahhoz, hogy a testépítés "óriásai" közé emelkedjenek
Rendelkezel olyan genetikai adottsággal, ami előnyt jelentett abban, hogy hatalmas izomtömeget építs? Vörös: Igen, úgy érzem, vannak olyan adottságaim, amelyek némi előnyt jelentettek a tömegépítésben. Megfelelő csontozattal rendelkezem ahhoz, hogy nehézsúlyú testépítőként versenyezzek.
Jóba: Én aztán igazán semmiféle örökletes előnnyel nem rendelkezem! Sem agyilag, sem az izomzatomat illetően, és főleg nem az ízületi adottságokat tekintve. Az én számomra semmilyen előnyt nem jelentett a genetika.
Barna: Szerintem egy teljesen átlagos genetikai háttérrel érkeztem a testépítésbe. Egyedül talán a széles vállcsontozatom az, ami kedvező alapnak számított.
Eddigi eredményeid eléréséhez szükséged volt az átlagnál nagyobb mértékű elszántságra, kitartásra, netán fanatizmusra? Vörös: Igen, mindenképpen szükséges olyan mértékű elszántság, ami képessé tesz arra, hogy edzéseken megfelelj a követelményeknek, és hitet ad ahhoz, hogy betartsd a tömegnövelő diétádat.
Jóba: Persze, kell hozzá elszántság, kitartás, de én sokkal inkább a precizitást emelném ki. Mindenben mindig 100%-ot kell teljesíteni.
Barna: Igen, szükségem volt, mivel nem tartozom a genetikailag megáldott testépítők közé, ezért csak végtelen elszántsággal és kitartással érhetem el céljaimat.
Türelmes embernek kell lennie annak, aki a nehézsúlyúak között szeretne versenyezni? Vörös: Igen, ilyen méretű izomzat felépítéséhez muszáj türelmesnek lenni, ez nem megy egyik napról a másikra. Főleg ahhoz kell idő, hogy az eredmény minőségben mutatkozzon meg.
Jóba: Igen, kell hozzá türelem. Sajnos én egyáltalán nem rendelkezem ezzel a képességgel. Nem tartozom a türelmes emberek közé.
Barna: Persze hogy kell hozzá türelem. A testépítés nem igazán a kapkodó emberek sportja. Türelmesnek kell lenni.
Szükséged van edzőre, aki megmondja, mikor mit csinálj, aki megtervezi az edzéseidet, segíti a felkészüléseidet? Vörös: Nekem mindenképpen szükséges az edzői irányítás. Mazaga László az edzőm, és hiszem, hogy a legtöbbet tesz azért, hogy fejlődésem mindig maximális legyen.
Jóba: Nincs szükségem edzői háttérre. Igazából nehezen viselek minden irányítást, eléggé önfejű vagyok. Korábban Túrós Gyuri nagyon sokat segített a felkészüléseimben. Azt hiszem, hogy sokkal inkább egy objektív mércét képviselő szakértő szükséges, akinek elfogadom a véleményét.
Barna: Kell edző, aki kontrollálja a dolgokat! Az én edzőm, Pintér Ferenc már többször bizonyította szakmai hozzáértését. Én teljesen rábízom magam. Feri tudására szükségem van ahhoz, hogy mindig a helyes irányba haladjak.
Véleményed szerint csak a legjobban felszerelt edzőtermekben lehetséges monumentális fizikumot felépíteni? Vörös: Igen, fontos a megfelelően felszerelt edzőterem. Bár, ha jobban belegondolok, akkor a tömegnövelésnél általában az alapgyakorlatokra van leginkább szükség, azokhoz pedig kétkezes rudak szükségesek és jó sok súlyzótárcsa. Guggoláshoz, evezésekhez, nyomásokhoz szabad súlyok kellenek leginkább.
Jóba: A tömegnöveléshez nincs szükség csili-vili edzőteremre. De lényeges, hogy minden eszköz, ami kell, kényelmesen rendelkezésre álljon.
Barna: Igen, szükség van egy jó edzőteremre, de semmi extrára nem kell gondolni. Mivel én nem kardiózok tömegnövelés ideje alatt, ezért nekem nem szempont, hogy milyen aerob gépekkel van felszerelve egy terem.
A tömegépítés időszakában szükséges velejárója-e a gyarapodásnak egyfajta belassulás, egy egészséges lustaság? Vörös: Szerintem nem. Nem kell, hogy egy testépítő lusta legyen, még a tömegnöveléskor sem.
Jóba: Igen, kell, hiszen a túlhajszolt, túlpörgetett emberek alig képesek jelentős fejlődésre a testépítésben. Nyugodtabb tempóval lassabb az anyagcsere és ez alapvetően szükséges az izomtömeg gyarapodásához.
Barna: Véleményem szerint több pihenés szükséges a tömegnövelő fázisban. Nagyon nagy szerepe van annak, hogy kipihenten, teljesen regenerálódva érkezzek a következő edzésre. Napközben is megengedek magamnak egy-egy óra szundikálást. És ha úgy érzem, nem pihentem ki magam teljesen az előző edzést követően, akkor minden lelkiismeret furdalás nélkül beiktatok még egy pihenőnapot.
A felkészülésed tömegnövelő periódusában milyen gyakorlatokat, sorozatszámokat, ismétlésszámokat alkalmazol az egyes testrészek edzésekor? Vörös: Általában 6-8 ismétléssel, 3 sorozatban edzem az izmaimat tömegnöveléskor.
Jóba: Nyolcakat ismételek.
Barna: 4x8-as gyakorlatokat csinálok, kivétel ez alól a vádli és a has edzése. Ezeknél magasabb ismétlésszámot alkalmazok.
Lábizom gyakorlataid? Vörös: Lábnyújtást, lábtológépet és guggolásokat használok a combizmaim tömegének gyarapítására.
Jóba: Guggolásokkal és kitörésekkel foglalkozom tömegnövelés idején.
Barna: Guggolás és lábtológép szerepel a programomban.
Mellizom gyakorlataid? Vörös: Fekvenyomás egyenes padon, fekvenyomás 30 fokos padon és tárogatás nálam az alap.
Jóba: Fekvenyomást és tolódzkodást alkalmazok, méghozzá szuperszettben.
Barna: Fekvenyomás, fekvenyomás 45 fokos padon és a tárogatás számomra a legjobb tömegnövelő gyakorlat.
Hátizom gyakorlataid? Vörös: Húzódzkodással, felhúzással, T-rudas és döntött törzsű kétkezes rúddal való evezéssel gyarapítom hátizmaim tömegét.
Jóba: Döntött törzsű evezés száznyolcvannal, húzódzkodás.
Barna: Evezéseket, felhúzásokat, csigás lehúzásokat és húzódzkodásokat használok tömegépítésnél.
Vállizom gyakorlataid? Vörös: Mellről nyomás, oldalemelés, hátulsó delta gép. Ez a vállprogramom.
Jóba: Gyűlölöm a válledzéseket! Számomra a ritka válledzés jelenti a tömegnövelést a deltáim számára. Ha mégis nekiállok, akkor nyakból nyomást és ülve oldalemelést csinálok.
Barna: Nyomások vállra és oldalemelések.
Bicepsz gyakorlataid? Vörös: Az állva bicepsz francia rúddal és a Scott-pados bicepsz számomra a bicepsz tömegnövelő gyakorlata.
Jóba: Koncentrált bicepsz harminc kilóval, Scott-pados bicepsz.
Barna: Bicepsz állva francia rúddal és Scott-pad.
Tricepsz gyakorlataid? Vörös: Lenyomás csigán kötéllel, tricepsz fekve, tolódzkodás tricepszre.
Jóba: Tricepsz fekve francia rúddal.
Barna: Csigás lenyomásokat és a fekve tricepszet részesítem előnyben ilyenkor.
Vádli gyakorlataid? Vörös: Vádli lábtológépen, ülő vádli.
Jóba: Viccelsz? (Eleknek köztudomásúlag brutális vádlija van "magától" - a szerk.)
Barna: Álló vádli az alap és ehhez választok egy másik vádli gyakorlatot, éppen amihez kedvem van. Ebből 15-20 ismétléseket végzek.
Fontosnak tartod a hasizmok edzését a tömegnövelés időszakában? Vörös: Igen, én ilyenkor római széken és csigás haspréssel dolgoztatom meg a hasizmaimat.
Jóba: Én mindig edzem a hasizmaimat. Van egy módszerem, ami nálam bevált. A súllyal való felülést, homorítást és lábemelést állványon gyakorlatokat kapcsolom össze és egymás után, pihenés nélkül végzem.
Barna: Hetente 2-3 alkalommal edzem hasizmaimat. Felüléseket és lábemeléseket végzek.
Alkalmazol aerob gyakorlatokat tömegnöveléskor? Vörös: Igen, heti kétszer 30 perc szobakerékpár jelenti számomra az aerob edzést ebben a szakaszban. Taposógépet nem használhatok, mert csak 120 kg-ig engedélyezett! (Zoli a 2004. őszi-téli tömegnövelés során elérte a 138 kilós masszát - a szerk.)
Jóba: 40 perc gyaloglás az aerob nekem, általában olyan napokon, amikor nincs súlyzós edzés.
Barna: A tömegnövelés idején soha nem végzek aerob gyakorlatokat. Nincs rá szükségem.
Táplálkozási elvek a tömegnövelés ideje alatt
Naponta hányszor étkezel, és hogyan oldod meg a fejlődésedhez szükséges irdatlan mennyiségű táplálék bevitelét szervezetedbe? Vörös: A turmixitalokkal együtt naponta 9-10 étkezést tartok.
Jóba: 6-7 étkezéssel oldom meg a napi táplálékbevitelt. Reggel előre elkészítem az ételeimet.
Barna: Naponta ötször étkezem. Napközben a munkahelyemen szendvicsekkel, esetleg egy menüvel, turmix-szal oldom meg az étkezéseket.
A felkészülésednek ebben a szakaszában szoktál néha éhes lenni, vagy állandóan telítettnek kell érezned magadat? Vörös: Nagyon ritkán vagyok éhes a tömegnövelés alatt.
Jóba: Én állandóan éhes vagyok, ha nincs étvágyam, akkor már nagyon nagy baj van.
Barna: Mindig éhes vagyok, tömegnöveléskor is!
Számon tartod ilyenkor a naponta bevitt ételmennyiség tápanyag összetételét, a szénhidrát, fehérje, zsír arányt és a kalória mennyiséget? Vörös: Nem pontosan, de arra ügyelek, hogy a tányéromon lévő étel körülbelül tartalmazza azt a fehérje és szénhidrát mennyiséget, amire szükségem van. Tömegnöveléskor 70%-ig tartom be a diétámat.
Jóba: Figyelek, hogy minden étkezésem tartalmazzon 40-50 gramm fehérjét és minimum 100 gramm szénhidrátot (persze keményítőből származót). Zsírbevitelemet lenmagolajból, tökmagolajból fedezem. Ez a lényeg.
Barna: Nem, egyáltalán nem tartom számon. Én tömegnöveléskor mindenevő vagyok.
A tömegnövelő diétád alatt szoktál csaló napokat tartani? Vörös: Igen, kedvem szerint néha beiktatok egy-egy csaló napot.
Jóba: Persze, minden vasárnap csaló napot tartok. Nekem bejött ez a 6 nap fegyelem+1 nap lazítás séma.
Barna: Nálam minden nap csaló napnak számít a tömegnövelés idején, mivel mindent eszek. Hétfőtől hétfőig tartanak a csaló napok tehát!
Mennyi a fehérjebeviteled tömegépítés idején? Vörös: Könnyen ki lehet számolni: a turmixokból napi 160 g, csirkemellből, tojásból további 240 g körüli, tehát olyan 400 gramm a napi fehérjebevitelem.
Jóba: Napi 350 g állati eredetű fehérje, ehhez hozzájön még a növényi forrásból származó kb. 100 gramm. Így a protein napi 450 grammra jön ki.
Barna: 2-3 turmix naponta, minden étkezésnél állati eredetű fehérje és már 200 gramm felett vagyunk. Minimum ennyi kell, hogy legyen.
Ügyelsz arra, hogy lefekvés előtt már ne kerüljön olyan táplálék a szervezetedbe, ami esetleg zsírlerakódást eredményez? Vörös: Nem foglalkozom ilyenkor különösebben a lefekvés előtti táplálkozással, az a lényeg, hogy az esti glutamin adagomat ne felejtsem el bevenni.
Jóba: Igen, fontosnak tartom. Gyümölcsöt, más cukrokat soha nem veszek magamhoz lefekvés előtt. Keményítő tartalmú komplex szénhidrátot viszont bevihetek
Barna: Egyáltalán nem foglalkozom vele. Este is megeszek mindent, amit megkívánok.
A tömegépítés ideje alatt aggódsz a nem kívánatos testzsír gyarapodás miatt? Szükséges számodra, hogy ilyenkor is látszódjanak a hasizmaid? Vörös: Nem aggódom. Nálam ilyenkor is a tükör a mérce, és ha esetleg kezdek csúnyán kinézni, eltorzulni, akkor azonnal változtatok. Nem szeretném, ha szélesebb lenne a derekam, mint a vállam, vagy hogy a karom inkább parizer-szerű lenne, mint bicepsz-tricepsz.
Jóba: Igen, aggódok, de csak akkor, ha észreveszem, hogy egy kicsit bekeményedik a zsír rajtam. Akkor van baj. Nekem a derekamon szokott először megjelenni a nemkívánatos zsírosodás.
Barna: Nem nagyon aggódom. A tömegnövelés nem az az időszak, amikor ezzel olyan sokat kellene foglalkozni. Nekem a versenyre kell jól kinéznem, nem pedig a szezonon kívül.
|
A TEAM SCITEC tagjai a legjobb kiegészítőkhöz jutnak hozzá |
Táplálékkiegészítő használat tömegépítéskor
|
|
|
Keresés a "Szakértő válaszol" adatbázisunkban |
|
|
|
|
Milyen szerepük van a táplálékkiegészítőknek abban, hogy egy testépítő jelentős gyarapodást érjen el? Vörös: Számomra nélkülözhetetlenek a táplálékkiegészítők a tömegnövelés és a felkészülés szakaszaiban egyaránt. Minden testépítőnek a táplálékkiegészítők adják meg azt a szükséges pluszt, ami a fejlődéshez szükséges.
Jóba: Táplálékkiegészítők nélkül nagyon nehéz lenne teljesíteni a fehérjebevitelt, sokkal szerényebb eredmények lennének lehetségesek a fejlett táplálékkiegészítők nélkül.
Barna: Sokkal kényelmesebbé és hatékonyabbá teszik a mai táplálékkiegészítők a testépítést. Ezek a termékek nem csak a versenyzők számára jelentenek lehetőséget arra, hogy testüket építsék.
Milyen turmixokkal biztosítod a fehérjebevitelt? Vörös: Scitec Nutrition Anabolic Whey protein itallal.
Jóba: Scitec Anabolic Whey és 100% Whey Isolate turmixokkal.
Barna: Anabolic Whey, valamint 100% Whey Isolate formulával a Scitec-től, és néha extra aminosav készítményekkel.
Milyen turmixitalokkal biztosítod azokat a plusz kalóriákat, amelyek a gyarapodáshoz szükségesek? Vörös: MyoMax és Volumass 35 turmixitalokkal.
Jóba: MyoMax MRP-vel.
Barna: MyoMax étkezést helyettesítővel.
Milyen táplálékkiegészítőket használsz az edzéseidhez szükséges energia biztosítására? Vörös: Korábban Trans-X-et, most már Trans-FX-et, valamint Gluta-FX-et.
Jóba: A MyoMax gyakorlatilag mindent tartalmaz, amire szükségem van. Ezen kívül Pump-FX-et nyomok.
Barna: MyoMax-en kívül Pump-FX-et és Trans-FX-et szedek.
Szerinted melyik az a tuti táplálékkiegészítő, amely a legtöbbet segíthet a testépítőknek a tömegnövelésben? Vörös: A MyoMax "Tíz az egyben".
Jóba: A Scitec Nutrition MyoMax terméke.
Barna: Egyértelműen a MyoMax!
Köszönjük a három legnagyobbnak magyar testépítőnek, hogy megosztották velünk hatalmas fizikumuk titkait! T
|